Scrisoare deschisă către preşedintele Traian Băsescu
Cristian Tudor Popescu - publicist si comentator
Domnule Băsescu, te-am privit şi voi continua să te privesc cu statornică scârbă.
Însă, dincolo de scârba mea, un concurs de
împrejurări care conţine prostia unora, ticăloşia altora şi indiferenţa
celor mai mulţi a făcut să devii preşedinte al ţării mele. Nu m-am
aşteptat nicio clipă ca, ajuns în această demnitate, să poţi deveni
altceva decât eşti, dar am vrut să sper că măcar vei încerca să pari. Mă
felicit că nu am investit prea mult în această speranţă. Ex nihilo
nihil.
Dispreţul pe care ţi-l port e lesne de argumentat: reprezinţi suma a tot ce are mai detestabil poporul român.
Fără a avea măcar una din însuşirile admirabile ale acestui popor.
Vreme de şase ani am trăit o neîncetată stupoare, colorată când şi când
cu indignări sterile ori revărsări gastrice provocate de conduita ta.