wwwwwwwwwwwwwwwwwwww wwwwwwwwwwwwwwwww Duce vestea: marmureanu spune
Se afișează postările cu eticheta marmureanu spune. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta marmureanu spune. Afișați toate postările

joi, 21 iulie 2011

Cutremur prezis de Marmureanu


 : ,,Cutremurul care va fi foarte puternic, peste nu ştiu câţi ani, va avea influenţă foarte puţină asupra Bucureştiului’’.

Directorul Institutului de Fizică a Pământului, Gheorghe Mărmureanu, afirmă că în România nu există pericolul producerii unui cutremur puternic în perioada următoare.
Se poate estima de unde va veni un cutremur mare în România? Din zona Vrancei, din zona Banatului?
Cutremur mare numai în Vrancea poate fi. În Banat niciodată nu au fost cutremure decât de 5-6 grade.
Şi la câte grade ar putea ajunge în Vrancea?
Nu ştiu. Analizele noastre ne duc destul de târziu în ceea ce priveşte un cutremur catastrofal ceea ce înseamnă peste 7.
Târziu, în ani, cât ar însemna?