wwwwwwwwwwwwwwwwwwww wwwwwwwwwwwwwwwww Duce vestea

vineri, 9 septembrie 2011

Chirurgul Valentin Filip, cetatean de onoare al Alexandriei, cinste lui!!


Valentin Filip

Medicul Valentin Filip este cel mai cunoscut doctor din Alexandria. Lucrează de trei decenii la Spitalul Judeţean din Alexandria ca şef al secţiei de chirurgie, a făcut peste 11.000 de operaţii şi a salvat tot atâtea vieţi. Anul acesta a fost ales cetăţen de onoare  al Alexandriei.
 Filip Valentin a plecat din comuna teleormăneană Piatra să facă Medicina în Timişoara. Recunoaşte că nu a plecat gândidu-se că va ajunge să profeseze pentru tot restul vieţii în Alexandria. A absolvit medicina cu 10 şi s-a întors ca medic stagiar la Spitalul Judeţean din Alexandria. A ajuns şeful secţiei de chirurgie în 1995, după ce a obţinut primariatul. De-alungul celor 32 de ani de carieră a făcut peste 11.000 de operaţii şi a salvat tot atâtea vieţi. Fiecare operaţie reuşită şi fiecare pacient salvat au fost pentru medicul Filip un motiv să meargă mai departe şi să rămână în spitalul din Alexandria.