wwwwwwwwwwwwwwwwwwww wwwwwwwwwwwwwwwww Duce vestea

joi, 12 noiembrie 2015

7 obiceiuri fatale care iti afecteaza creierul

7 obiceiuri fatale care iti afecteaza creierul

BrainFaci poate parte dintre milioanele de persoane din lumea intreaga care se straduiesc in fiecare zi sa-si pastreze corpul in forma, printr-o alimentatie echilibrata si prin exercitiu fizic. Ce faci, insa, pentru sanatatea creierului tau?
Dr. Sandra Chapman, directoarea Centrului pentru Sanatatea Creierului, din Statele Unite, insista asupra faptului ca „una dintre partile cele mai flexibile ale corpului nostru este tocmai creierul” si ca, totusi, ne preocupa foarte putin aspectul mentinerii lui forma. Nu numai ceea ce introducem in organism se dovedeste a fi nociv pentru creierul nostru, ci si stilul de viata si mediul in care ne petrecem timpul joaca un rol major cand vine vorba de capacitatile noastre cognitive.
Evitand aceste sapte obiceiuri, poti reduce substantial efectele negative asupra creierului tau, ameliorandu-ti sanatatea fizica in totalitatea sa:
1. A sari peste micul dejun
A sari peste micul dejun poate parea a fi un mijloc bun de a reduce numarul de calorii consumate, dar, de cele mai multe ori, aceasta provoaca o nevoie imperativa de a consuma glucoza in mijlocul zilei. Un aport insuficient sau dezechilibrat in nutrienti poate sa conduca la malnutritie si sa contribuie la degenerarea celulelor creierului.
2. Supraalimentarea
Supraalimentarea, care poate rezulta dintr-o carenta sau din faptul de a fi sarit peste una din mesele zilnice, poate de asemenea sa conduca la unele nereguli ale creierului. Atunci cand provoci un soc in corpul tau cu o cantitate mare de nutrienti, aceasta face sa iti creasca tensiunea arteriala, ceea ce conduce la o rigiditate a arterelor, simptom al scaderii capacitatii mentale.
3. A fuma
Oricine stie ca fumatul face rau inimii si ca poate fi cauza principala a numeroase cancere, insa mai putin se stie ca acesta afecteaza in egala masura creierul. Produsele chimice prezente in tigara, in special nicotina, provoaca daune permanente celulelor receptoare ale creierului, facandu-le sa se micsoreze si slabindu-le.
4. A respira aer poluat
Poluarea aerului este un factor major de deteriorare a celulelor nervoase. Ca beneficiar principal de oxigen, creierul este incapabil sa foloseasca aer poluat, iar diminuarea aportului de oxigen conduce la o diminuare a capacitatilor acestuia.
5. A avea obiceiuri proaste legate de somn
Un somn neregulat este principalul factor al pierderii de neuroni. Somnul este momentul precis in care creierul nostru se poate odihni si recupera dupa o zi de stimulare. A dormi cu capul acoperit poate parea o metoda buna de a te proteja de sunet, insa lipsa de oxigen care rezulta din aceasta poate avea repercusiuni suparatoare.
6. A munci prea mult
A munci atunci cand esti bolnav poate cauza mai multe daune decat simplul fapt de a-i contamina pe colegii de birou cu raceala ta. Creierul joaca un rol major in vindecare, prin urmare, a-i adauga o presiune suplimentara poate nu numai sa-i cauzeze, dar si sa iti incetineasca vindecarea.
7. A avea o viata sociala redusa
Este dovedit faptul ca izolarea sociala are o influenta negativa asupra dezvoltarii si rezistentei creierului. Conversatia ajuta la formarea de noi conexiuni in creier si, fara un flux de idei, creierul poate stagna sau regresa. O conversatie stimulanta incurajeaza eficienta creierului.
Autoritatile medicale controleaza rar bunastarea spiritului nostru si, de cele mai multe ori, se concentreaza exclusiv asupra unor informatii legate de fizic, precum tensiunea arteriala, greutatea si buna functionare a inimii. Cercetarile de la Centrul pentru Sanatatea Creierului din Dallas, Texas, ne amintesc ca acest organ este esential nu numai bunastarii si longevitatii noastre, dar ca este cea mai vitala parte a corpului nostru.

INAINTE DE A MA JUDECA

  • INAINTE DE A MA JUDECA, INTELEGE-MA
    Aceasta povestioara plina de inteles circula in lumea internetului,
    fiind inspirata de intelepciunea uneia din invataturile lui Stephen
    Covey: "Mai intai incearca sa intelegi, apoi sa fii inteles."
    Inainte de a ma judeca, intelege-ma
    "O fetita tinea in mainile sale doua mere.
    Mama sa a venit la ea si a intrebat-o bland pe mica ei fiica, afisand
    un zambet: scumpa mea, poti sa ii dai mamei tale unul din cele doua
    mere?
    Fata s-a uitat la mama sa pentru cateva secunde, apoi brusc a luat
    o muscatura dintr-un mar si apoi repede o alta imbucatura din
    celalalt. Mama a simtit ca ii ingheata zambetul pe fata. Se straduia
    din greu sa nu isi dezvaluie dezamagirea.
    Apoi fetita i-a inmanat mamei sale unul din merele muscate si i-a
    spus: "Mamico, uite. Marul acesta este mai dulce."
    Indiferent de cine esti, de cat de multa experienta ai si de cate
    cunostinte crezi ca detii, evita sa judeci. Ofera-le celorlalti privilegiul
    de a se explica. Ceea ce vezi poate ca nu este realitatea. Nu trage
    niciodata concluzii pentru altii. Prin urmare, niciodata sa nu ne
    concentram doar pe ceea ce se vede la suprafata si sa nu ii judecam
    pe ceilalti fara sa ii intelegem mai intai. De exemplu:
    Cei carora le place sa achite ei nota de plata... nu fac asta fiindca
    sunt prea bogati, ci fiindca pun prietenia deasupra banilor.
    Cei care iau initiativa la munca... nu fac asta fiindca sunt prosti, ci
    fiindca inteleg concepul de responsabilitate.
    Cei care isi cer primii scuze dupa o cearta... nu fac acest lucru
    deoarece ei sunt cei care au gresit, ci fiindca ii pretuiesc pe oamenii
    de langa ei.
    Cei care sunt dispusi sa te ajute fac asta nu fiindca iti datoreaza
    ceva, ci fiindca te vad ca pe un prieten adevarat.
    Cei care iti trimit adesea mesaj pe telefon, nu fac asta fiindca nu au
    nimic mai bun de facut, ci fiindca tu esti in inimile lor.
    Intr-o zi, ne vom separa unii de altii si vom duce dorul
    conversatiilor noastre despre tot si nimic, despre visurile pe care le-
    am avut. Vor trece zile, luni, ani, vom pastra legatura din ce in ce mai
    putin.. Intr-o zi, copiii nostri vor vedea fotografiile cu noi si vor intreba:
    "Cine sunt acesti oameni?". Iar noi vom zambi cu lacrimi invizibile
    fiindca inima este atinsa de un cuvant puternic si vom spune: ""Cei
    alaturi de care am avut cele mai bune zile din viata mea.

vineri, 25 septembrie 2015

Stresul liminat prin Tehnica respiratiei profunde

Elimina stresul prin Tehnica respiratiei profunde

Aceasta tehnica elibereaza tensiunile din corp si indeparteaza gandurile, imbunatatind atat sanatatea mentala, cat si cea fizica a corpului. De cele mai multe ori ai tendinta de a-ti tine respiratia sau de a avea o respiratie haotica in momentele de stres. In cele mai multe cazuri nu esti nici macar constient de modul in care respiri, mai ales de influenta acestuia asupra corpului. Spre exemplu, o respiratie haotica reduce cantitatea de oxigen ce ajunge la creier si accentueaza senzatia de stres. Cu ajutorul tehnicilor de respiratie profunda vei reusi sa reduci stresul.
Secretul acestei tehnici este sa respiri din abdomen, sa inspiri cat mai mult aer posibil in diafragma. respiratieMai exact, in timp ce respiri foloseste stomacul, nu pieptul.
Iata cum poti practica aceasta tehnica:
  • Aseaza-te cu spatele drept, fiind in acelasi timp intr-o pozitie confortabila. Pune o mana pe piept si cealalta pe stomac. Inspira aer pe nas dupa care ridica mana de pe stomac. Expira aerul, contractand muschii abdominali pentru a elimina cat mai mult aer posibil. Continua respiratia in acest ritm, incercand ca in timp ce inspiri si expiri aerul, abdomenul sa se ridice si sa coboare.
  • Inchide ochii. Respira adanc de doua ori consecutiv. Relaxeaza apoi mainile gasind o pozitie confortabila. Fie le pui pe genunchi sau una pe abdomen si alta pe piept sau impreunate.
  • Acum cu picioarele lipite de podea, mainile pozitionate confortabil, inhaleaza incet si profund pe nas. Vei simti cum stomacul se extinde in timp ce se umple cu aer pana cand si pieptul incepe sa se umple dar foarte putin. Acum expira aerul pe gura pana ajungi la 5 secunde. Ia o pauza. Repeta in timp ce inhalezi pe nas si expira pe gura. Numarand din nou pana la 5.
  • Inspira si expira din nou, numarand pana la cinci. Ramai in pozitia sezut si bucura-te pentru cateva minute de calmul pe care ti-l ofera acest exercitiu.
  • Indreapta-ti atentia pe respiratie pentru a te elibera de tensiuni. Fii atent la talpi si calcaie. Vei simti fiecare senzatie sau tensiune care apare acolo. Expira-le odata cu aerul dat afara din plamani.
Inspira profund si expira acele tensiuni. Umerii, bratele si mainile, expira tensiunile afara din corp. Acum gatul, maxilarul, ochii si fruntea. Cu ultimele doua cicluri de respiratie poti sa te intorci acolo unde simti ca mai exista tensiuni si sa le eliberezi odata cu expirarea.
  • Stai cu spatele drept, nu il arcui. Prima data expira complet. Pune mainile relaxate pe stomac, deasupra taliei. Respira incet pe nas, lasand stomacul sa-ti impinga mainile cand acesta se dilata odata cu aerul inhalat. Acest lucru iti indica faptul ca respiri profund cu ajutorul stomacului, nu cu al plamanilor. Imagineaza-ti ca iti umpli corpul cu aer de jos pana sus. Tine-ti respiratia cat timp numeri pana la 2, la 5 sau cat poti in acest interval. Incet si constant expira pe gura, simtindu-ti mainile cum se lasa odata cu stomacul care se contracta atunci cand expiri aerul din acesta. Expiratia este putin mai lunga decat inhalatia. Poti sa realizezi acest exercitiu si atunci cand stai pe spate.
Aceste exercitii de respiratie profunda te ajuta sa te relaxezi inainte de a adormi. Poti sa le practici stand in picioare, atunci cand simti ca esti tensionat.

joi, 24 septembrie 2015

Economiseste inteligent si sigur!

Economisire.lorand.biz
Ce zici de asta?
Am gasit 2 definitii comice (dar reale) a ceea ce inseamna sa fii prosper si ce inseamna sa fii sarac.
Esti prosper atunci cand iti raman bani la sfarsitul lunii.
Si esti sarac atunci cand iti ramane luna la sfarsitul banilor. :-)

Care-i secretul ca sa faci parte din prima categorie?
Sa castigi mai mult si sa faci luna mai scurta. :-))
Glumesc.
De fapt, poti sa devii prosper chiar si fara sa castigi mai mult decat acum.
Daca-i vorba de secrete, sa stii ca nu cunosc niciun om prosper care sa nu…economiseasca.
Da, economsitul este un semn puternic al prosperitatii.
De aceea, as vrea sa iti propun 5 trucuri prin care sa economisesti inteligent:

1. Urmareste banii.

Foloseste o aplicatie sau noteaza intr-un document tot ce cheltui.
Fiecare cutie de chibrituri pentru care ai scos bani din portofel.
Vezi clar ce intra in buzunarul tau, ce iese si pentru ce!
Daca stii ce iti aduce cei mai multi bani, nu ar fi bine sa stii si ce iti consuma cel mai multi bani?
Care iti sunt top 10 cheltuieli lunare?
Monitorizeaza-ti cheltuielile si vei incepe sa vezi ca unele dintre ele sunt inutile sau ar putea fi diminuate.
De multe ori, cumparam lucruri fara sa ne gandim care este efectul lor asupra bugetului.
Monitorizeaza cheltuielile si vei sti exact ce trebuie sa elimini sau sa diminuezi ca sa ramai cu mai multi bani la finalul lunii.

2. Bugeteaza-ti activitatile.

Raportat la cat castigi in prezent, construieste-ti un buget lunar pentru:
– cumparaturile casei
– iesiri in oras
– mici placeri si arogante :-))
– haine
– altele
Daca nu le planifici, ele vor tinde sa depaseasca bugetul.
Pentru ca asta facem cu toate lucrurile care ne plac: le vrem mai mult in viata noastra.
Insa uitam sa ne intrebam: „imi permit asta?”, „este indicat sa cumpar asta acum?”
Nu mai cumpara fara sa planifici.
Nu te baza ca vei gandi rational la momentul cumpararii, pentru ca este o iluzie.
Cumparam emotional, niciodata rational.
Tocmai de aceea este bine sa fii rational inainte sa fii pus fata in fata cudecizia de cumparare.

3. Nu te duce la cumparaturi fara o lista clara.

Daca faci cumparaturile si te duci nepregatit, nu vei pierde doar timp, ci si bani.
Pentru ca vei ajunge sa pui in cos si lucruri de care te-ai putea lipsi.
N-ai facut un plan, nu stii ce cauti.
Asa ca orice gasesti iti trage cu ochiul.
Nu… Gandeste-te de acasa si noteaza:
„Merg sa cumpar A, B si C. Punct.”
Inca un truc…
Niciodata sa nu mergi infometat la cumparaturi! :-)
S-a dovedit ca oamenii infometati cheltuie cu 64% mai mult decat ceilalti (University of Minnesota).

4. Pune deoparte la fiecare cumparare.

Acesta este un exercitiu de autodisciplina.
De fiecare data cand scoti bani din buzunar, pune ceva inapoi.
Ce pui inapoi sa intre intr-un buzunar / cont / borcan de economii, de care sa nu te atingi.
Nu conteaza cat pui inapoi, important este obiceiul.
Chiar si daca pui 1 leu inapoi de fiecare data cand cumperi este bine.
Te va ajuta sa iti limitezi pornirea de a cumpara si vei si ramane cu ceva economisit.
Probabil nu cu mult, dar cine nu stie sa puna deoparte putin nu va sti sa puna deoparte nici mult.

5. Pastreaza-ti stilul de viata dupa urmatoarea crestere financiara.

Greseala pe care o fac cei mai multi oameni este ca, atunci cand isi cresc veniturile sau primesc o marire, ajung sa o cheltuie si sa fie tot pe zero.
Ai auzit si tu oameni care spun ca „nu le ajung banii” si, cand ajung sa castige mai mult, au aceeasi replica?
De ce? Pentru ca nu isi monitorizeaza incasarile si cheltuielile (punctul 1).
Si isi cresc stilul de viata in functie de venituri.
Recomandarea mea pentru prosperitate este sa te opresti la stilul de viata actual.
Asta daca iti asigura minimum necesar sa supravietuiesti decent.
Nu te descurci cu atat? Ok. Cheltuie din marire.
Te descurci cu atat? Bun.
Orice incasezi in plus, pune deoparte.
Pana cand? Pana la urmatoarea crestere / marire. :-))
Atunci iti permiti linistit sa iti cresti stilul de viata (si intre timp ai facut si ceva economii).

Iti plac cele 5 trucuri despre bani:-)
Daca ar fi sa aplici unul imediat, cu ce ai incepe?
Scrie-mi te rog intr-un comentariu, sunt curios.
Iti multumesc!

Lorand (care isi monitorizeaza bugetul) Soares Szasz

duminică, 2 august 2015

Istoria interzisa a omenirii, citeste si te minuneaza!

Istoria interzisa a omenirii

Alexandru Safta | 04.04.2009 |
85 Comentarii
DESCOPERA TEORIA CONSPIRATIEI. Istoria interzisa a omenirii     descopera teoria conspiratiei, istoria interzia, spiritualitate, consum, mercantilism, control, guvern mondial, conspiratie+ZOOMIstoria interzisa a omenirii
Galerie foto (7)
“Esti materie, esti un amestec intamplator de substante chimice. Esti un animal superior, o maimuta evoluata, esti… un accident al legilor fizicii.” Te simti vizat? Ar trebui, pentru ca, desi nimeni nu ti-a spus-o fatis, nu doar stiinta, ci toate asa-zisele medii de promovare a cunoasterii te bombardeaza zilnic cu aceasta idee. Este ceea ce ne spun cercetatorii sau, mai degraba, ceea ce sunt lasati sa ne spuna. Nu este oare paradoxal ca, desi magulitorul curent New Age plaseaza individul in centrul Universului, incoronandu-l stapan absolut al naturii si al propriei existente, de la promotorii aceluiasi crez aflam ca nu suntem decat niste primate oportuniste si un pic norocoase, diferite de “suratele” animale doar printr-un continut cranian mai consistent?
Materie, numai materie. In spatele acestor jocuri scenice care ne pun o ordine bine calculata in viata si in ganduri se ascunde un peisaj de culise mult mai vast si mai tenebros decat se poate banui analizand faptele accesibile. Cu toate acestea, Descopera.ro va incerca sa faca putina lumina in ce priveste "cunoasterea necunoscuta" a umanitatii.

Nu sunt putini acei specialisti, dintre care se disting nume precum Michael Cremo si Richard L. Thompson, autorii cartilor "Arheologia interzisa" si "Istoria ascunsa a rasei umane", care vorbesc despre fenomenul filtrarii cunoasterii. Dupa cum o sugereaza contextual forma termenului, aceasta politica, suspectata ca fiind o arma de capatai a elitelor ce conduc lumea din umbra, este menita sa tina masele in ignoranta si necunoastere. Altfel spus, este vorba despre puterea intelectuala, cea din care deriva toate formele de dominatie si control la care este supusa civilizatia umana astazi. Articolul de fata nu va trata insa despre cine sunt sforarii acestor masinatiuni, ci se ambitioneaza sa releve cate ceva despre modul in care ei opereaza.

"Involuatii" stiau
Liderii fara chip care actioneaza manetele acestui mecanism al cenzurii limiteaza masiv accesul maselor la informatii care vizeaza in special originile si trecutul speciei umane, temelie a intelegerii existentei si scopului in viata. Este vorba despre aspecte esentiale ale civilizatiei si ale planetei pe care, daca le-am cunoaste, ne-am intelege mai bine natura si misiunea; ceea ce ne-ar face insa liberi si mai greu de controlat. Sunt lucruri pe care "EI" le cunosc, dar pe care le tin departe de noi, din egoism, din interes, din trufie, din nevoia de a avea un ascendent asupra semenilor.


Premisa fundamentala de la care porneste teza unor specialisti precum cei mentionati mai sus, cum ca istoria umana este cu totul alta decat cea care ne este prezentata astazi in mod oficial, rezida, ca debut, in scrierile antice. Majoritatea culturilor dispun de astfel de carti care vorbesc despre existenta unor civilizatii avansate in trecutul foarte indepartat, dar scrierile in sanscrita ale Indiei sunt de departe cele mai explicite in aceasta directie. Manuscrise antice, precum Mahabharata, Ramayana sau Vedele vorbesc deschis, pe langa principiile filosifice si culturale indiene, si despre episoade fascinante din vechime, care fac descrieri amanuntite ale unor tehnologii pe care omenirea abia le-a dobandit astazi. Sunt descrise aparate de zbor impreuna cu principiile lor de functionare, sunt mentionate arme precum bomba atomica sau chiar bomba cu hidrogen si se descriu avansate tehnici medicale si genetice. Aceleasi carti vorbesc despre erele pamantului, despre ciclicitatea vietii pe planeta si despre succedarea civilizatiilor. Convingeri asemanatoare vin din intelepciunea romana si egipteana dar mai ales dinspre cea greaca de unde, de la Platon si Artistotel ne parvin invataturi referitoare la aceeasi insiruire a vietii. Ei credeau puternic intr-o fiintare pe ere, dupa un model arhetipal. Astfel, in credintele stravechi - care, dealtfel, nu sunt deloc de lepadat - un mare ciclu de viata incepe edenic, cu o Era de Aur, in care toate fiintele umane sunt spiritualizate, constiente, bune. Aceasta era este succedata de cele de Argint, Bronz si Fier, ce caracterizeaza, gradual, deprecierea umana prin cultivarea lacomiei si a individualismului intr-atat incat lumea trebuie reconfigurata. Ceea ce se si intampla, printr-un cataclism general si o reinchegare ulterioara a vietii.

In viziunea initiatilor indieni, oamenii s-au nascut de mai multe ori si de tot atatea ori, minus unu (inca), au disparut in urma unor dezastre de exterminare a speciilor. Acest lucru s-ar fi intamplat insa numai pentru ca viata sa reinfloreasca, prin repopularea Pamantului fie de catre refugiati paranormali, neafectati de Armageddon, fie de civilizatii superioare din alte sfere cosmice. Cartile acestea fac referiri foarte serioase la existenta in urma cu milioane si chiar cu miliarde de ani in urma, pana la inceputurile planetei, a inteligentei pe Pamant si a civilizatiilor evoluate. Totusi, pentru sustinerea unor atari premise, trebuie sa existe si probe fizice. In absenta acestora, s-ar putea presupune cu usurinta ca scrierile sunt false, mincinoase, produs al unei imaginatii disproportionate. Surprizator, ele sunt cofirmate nu doar sporadic, ci chiar abundent, nenumarate dovezi arheologice ale existentei unor antice civilizatii avansate iesind la lumina, accidental sau "vanate", in toate colturile lumii.

Teoria ca teoria, dar practica…
Exemplele sunt numeroase si dispun de caracteristici mult prea complexe pentru a fi expuse convingator aici, dar vom face cateva insemnari succinte. Este vorba despre descoperiri arheologice precum: macheta egipteana din lemn din secolul al II-lea i.Hr, care are forma unui avion;ciocanul descoperit la marginea Londrei, incastrat intr-o roca veche de 500 milioane de ani; harta desenata in 1513 a amiralului turc Piri Reis, care arata in detaliu portiuni din Africa, America si Antarctica, in conditiile in care Antarctica a fost descoperita oficial abia in 1818. Mai mult, harta reprezinta continentul alb asa cum arata el sub gheturi, stare in care se afla, probabil, in urma cu 10.000 - 12.000 de ani; orasul Nan Madol, construit intre anii 200 i.Hr.- 800 d.Hr., pe un recif de corali din Micronezia, din aproximativ 250 milioane de tone de blocuri bazaltice, al caror transport nu poate fi explicat; artefactul Coso, din Olancha, California, asemanator cu un dispozitiv de aprindere, gasit in interiorul unei bucati de piatra care ar fi avut nevoie de 500.000 de ani pentru a se forma. O amprenta palmara a fost gasita intr-un strat de piatra calcaroasa avand circa 110 milioane ani, in localitatea Glen Rose (Texas). In nordul inghetat al Canadei s-a gasit un deget omenesc fosilizat,datand din Cretacic. In Utah, intr-un strat de roca estimat la 300-600 milioane de ani vechime, s-a descoperit ceea ce pare amprenta unei talpi omenesti, incaltata intr-un soi de sanda. Minerii din Africa de Sud au scos la lumina sute de sfere metalice de origine necunoscuta, denumitesferele Klerksdorp. Ele au circa 3-5 cm in diametru, iar unele au incrustate linii paralele, asemenea unor santuri, de jur-imprejur. Sferele par a fi facute de mana omului, desi specialistii nu pot explica in ce fel au fost realizate liniile. Stratul de roca din care au fost extrase aceste sfere dateaza din precambrian, vechimea lor fiind estimata la 2,8 miliarde ani.


Exemplele pot continua, acestea sunt doar cateva dintre cele mai cunoscute care au ajuns sub ochii publicului larg. Surprinzator este insa faptul ca, desi asemenea reusite arheologice vorbesc fatis despre o realitate incontestabila, oamenii de stiinta nu le aplica mai mult decat o eticheta pe care sta scris "mistere". De ce alegem sa le consideram curiozitati si bizarerii, cand putem accepta povestile uneori de necontestat pe care aceste obiecte ni le spun? Nimeni nu se oboseste, oficial, sa sape mai adanc si sa intelega implicatiile uriase pe care le au aceste lucruri. Cat despre noi, sfidarea afisata de elite in relatia cu vulgul este de un cinism revoltator. Ne servesc, prin intermediul cercetatorilor si al publicatiilor pe care le au in "buzunar" toate aceste informatii, probabil desperecheate, bizuindu-se fara griji pe faptul ca ignoranta isi va juca rolul si ne va impiedica sa ne implicam activ sau sa ne "sinchisim" macar de ele. Pentru ca, la urma urmei, cine suntem noi sa ne gandim la asemenea lucruri? Ce conteaza daca oamenii au 10 mii, o suta de mii sau un milion de ani? Aceste preocupari sunt ciudate, abstracte, ele reprezinta exclusiv apanajul unor filosofi si mistici neintelesi, izolati in turnurile lor de fildes. Noi trebuie sa ne traim viata la maximum, timpul inseamna bani, este scurt, viata trece, nu trebuie irosita cu intrebari existentiale. Sunt numai cateva dintre trendurile pe care elitele ni le-au impregnat, pentru a imbraca poate cele mai importante deprinderi pe care ar trebui sa le posedam in cosumatii care sunt adesea ridicole si caraghioase in ochii unei opinii publice profund contaminate.

Indoctrinare religioasa? Mai gandeste-te
Totusi, aceia care aleg sa nu se lase pacaliti de teoriile evolutioniste vehiculate extrem de agresiv, se aliniaza mai degraba unei tendinte spirituale de masurare a lucrurilor. Acesti oameni privesc devenirea umana, nu ca pe o evolutie din materie, ci, mai degraba, ca pe o involutie, dintr-o constiinta superioara. Aceasta premisa se aseamana poate cu o argumentatie religioasa, cu o doctrina ridicola, dar incercati sa va intrebati daca nu cumva aveti aceasta impresie tocmai in virtutea informatiilor care vi se "injecteaza" pe toate mediile de comunicare. Omul nu este un produs unilateral, asa cum incearca sa ne convinga conducatorii nostri de talie mondiala. El este intr-adevar alcatuit din materie, este grosier, dar mai are si o dimensiune mentala, precum si una spirituala. Lumea noastra este, din acest motiv, privita de initiati, ca o etapa cosmica grosiera, ce va fi urmata de niveluri superioare ale realitatii, dominate de energii subtile, denumite de culturile diferite spirite, ingeri, zei, sfinti, etc. Nasterea ar insemna, practic, procesul prin care o fiinta de constiinta pura coboara in sferele inferioare ale Cosmosului si se acopera de energiile scazute ale mintii si ale materiei.


Toate culturile si civilizatiile credeau ca venim dintr-un nivel spiritual al realitatii, traiau in acord cu aceasta convingere si erau armonizati cu natura si viata. Mai putin noi, care ne dezicem de orice forta superioara. Noi, care ne credem fruntasi si superiori, nu doar ca civilizatie, ci la nivel individual.Este in asentiment cu mersul actual al lucrurilor ca "eu" sa fie in centrul lucrurilor si "mie" sa fie elementul de referinta al existentei. Si tocmai pentru ca "eu" nu este singur, ci sunt sase miliarde ca el, acest lucru duce la izolare, la dezbinare si conflicte, la dominatie si razvratire. Daca eu lupt doar pentru mine, atunci cauza mea nu mai este si a altora, ceea ce ma face sa fiu absolut singur, neunificat in nimic cu altcineva. Desi poate parea desuet, nu este decat aplicarea maximei "Dezbina si stapaneste" la nivel planetar.

Spuneam putin mai sus ca, daca ideea spiritualitatii ti se pare a fi o doctrina, un raspuns disperat al Bisericii la avantul actual al stiintei, atunci ar trebui sa te intrebi daca nu crezi asta tocmai in urma faptului ca esti controlat. Ei bine, sa venim in sprijinirea unei asemenea declaratii si cu un exemplu. Este vorba despre cazul sotilor Pierre si Marie Curie. Cei doi cercetatori francezi din secolele XIX - XX sunt recunoscuti oficial pentru performantele din domeniul radioactivitatii, care le-au si onorat activitatea prin obtinerea unui premiu Nobel pentru Fizica in anul 1903. Niciun manual insa si in general nicio carte nu vor mentiona implicarea lor activa si meritorie in experimentele parapsihologice. Pret de mai multi ani, cei doi cercetatori au derulat o serie de teste cu nuanta supranaturala in laboratoare si institutii, inregistrand rezultate notabile si succese nebanuite, materializate prin comunicarea cu spiritele, extracorporalizari, materializari, clarviziune si alte astfel de fenomene catalogate astazi drept "bazaconii".


Aceasta activitate intensa si mascata este atestata de o documentatie vasta aflata in arhivele institutiilor care le-au gazduit initiativele lui Pierre si Marie. Si in acest caz, exemplele unor performante si descoperiri halucinante pe taram spiritual sunt in numar suficient de mare, incat sa ateste existenta incontestabila a unei asemenea dimensiuni umane. De ce ocultizarea lor? Pentru a masca latura spirituala a umanitatii si pentru a canaliza civilizatia spre materialism si consumerism.Suntem vaduviti prin aceasta privare de cunoastere, de aspecte importante ale existentei si ale fiintei umane, capitale in intelegerea completa a ceea ce suntem si a ceea ce avem de fapt de facut aici. Daca nu stim nimic despre aceste lucruri, care, iata, exista ca parte a realitatii, este firesc sa ne refugiem in productie si consum, in efemer, in placeri marunte si in bucurii intr-adevar animalice. Iar acest lucru nu este intamplator.

Mai gandeste-te un pic
Toata aceasta mistificare se intampla pentru ca stiinta are in miezul sau un grup extrem de influent care musamalizeaza voit descoperirile cele mai importante. Motivele unui asemenea grup influent nu pot fi decat presupuse, dar probabil ca banuielile celor care le emit nu se indeparteaza prea mult de adevar. Astfel, Michael Cremo suspecteaza ca doua mari directii motiveaza elitele sa filtreze cunoasterea. Una ar fi insasi natura umana, negarea, respingerea teoriilor care le contrazic pe ale lor, deoarece sunt oameni indragostiti de ei insisi si de adevarurile lor, nefiind dispusi sa accepte alternative. Apoi, probabil ca este vorba de ratiuni ceva mai adanci, legate de putere si control. In sistemul educational, evolutionistii au detinut o pozitie suficient de inalta pentru a dicta raspunsuri la intrebarile fundamentale: "cine suntem? de unde venim? incotro mergem?"Aceste raspunsuri, dupa cum bine se stie, sunt pur materialiste, exclud cu desavarsire orice implicare divina in crearea omulu. De aceea, nici nu este surprinzator sau intamplator ca omenirea a luat-o pe o panta adanc materialista si exclusiv fizica. Manipulatorii din umbra au insuflat maselor valori eronate, ideea ca scopul fundamental al omului este acela de a produce si de a consuma. Mereu mai mult. Acest lucru, in cazul in care mai sunt dintre aceia care nu isi dau seama, naste bogatii uriase. O parte dintre ele intra in buzunarele cercetatorilor, care nu doar fac parte din mecanismul manipularii, dar stau si la temelia conceptelor produselor comercializate (armament, tehnologie, lux etc). O alta mare parte din fonduri intra in buzunarele industriasilor care le produc si, nu in ultimul rand, in buzunarele adanci ale guvernelor care percep taxe si impozite, in unele locuri, uriase, pe marginea comertului masiv. Aceasta nu inseamna altceva decat faptul ca forte foarte mari sunt cointeresate ca lucrurile sa ramana in lume in forma in care sunt astazi. Ele nu vor sa vada intrerupt acest proces si atunci nu este de mirare faptul ca devine tot mai energic.

Orice scadere a activitatii economice creaza unde de soc. Elitele au inteles asta. Din acest motiv, se intretine furibund procesul de productie-consum. Oamenii nu trebuie sa se gandeasca la existenta, nu trebuie sa-si puna probleme inalte, adanci, trebuie mentinuti si concentrati in uriasa masinarie economica. Exemplul clar a venit in urma atentatului terrorist din 11 septembrie 2001, in urma caruia mii de oameni pur si simplu au incetat sa mai cumpere, sa mai consume. Au ales sa stea mai mult cu familiile si cu prietenii lor si sa se intrebe ce este viata si incotro se misca, ce se intampla cu lumea. Reverberatiile unui asemenea fenomen sunt mari si durabile. Liniile aeriene, spre exemplu, nu si-au revenit inca total in acesti 7 ani de la eveniment. Stapanii unui imperiu financiar nu isi permit asemenea pierderi. Ei trebuie sa aiba mereu mai mult, nici macar mentinerea nu este o optiune. Sunt, deci, interese mari care ne vor focusati trup si suflet pe procesul material de productie si consum, iar elementul cheie sunt oamenii de stiinta si dascalii, cei care ne invata despre lume si viata. Ei insista ca suntem fiinte materiale si mai ales ca acesta este un lucru bun. Dar daca am primi si un alt raspuns la intrebari precum "Cine sunt? De unde vin? Unde ma duc? Ce vreau?" ? Ce ar fi daca s-ar preda in scoli faptul ca facem parte dintr-o constiinta superioara si pura si ar trebui sa ne canalizam mai mult pe cultivarea constiintei si a spiritului, pentru ca ele sunt eternitatea? "EI" nu vor insa acest lucru, pentru ca ar insemna ca oamenii sa fie mai putin controlati, ceea ce ar insemna mai putini bani si o putere scazuta. De aceea s-a impamantenit si ideea de proprietate. Intr-o societate complet mercantila, toata lumea are proprietati. Liderii, corifei ai omenirii, detin aceste proprietati prin diferite sisteme sociale, bancare sau politice. Ori, cine controleaza proprietatea controleaza si proprietarul.


Sustinatorii sistemului axiologic bazat pe productie si consum, pe ahtiere de acumulare si materialism, s-au infiltrat insidios in pozitiile influente si puternice ale societatilor umane, de unde pot dicta celor de sub ei realitatea. Ei au creat sistemele de comoditate, care stimuleaza latura hedonista umana, capturand individul in placeri si indepartandu-l de realitate. Mijloacele de distragere sunt astazi extrem de numeroase si de eficiente, imbracand tot soiul de forme. De ce nu s-ar abate chiar razboiul asupra unei comunitati preocupate de spirit si Divinitate, daca numai asa ea poate fi convertita sau chiar eliminata? Conducatorii lumii nasc si finanteaza razboaie, inventeaza sisteme monetare si diverse constrangeri, aplicand, sub aparenta unei libertati totale si a unei civilizari apoteotice, o lege martiala deghizata, mai rea decat tot ce a existat pana in prezent. De ce este mai rea? Pentru ca biciul in spate si siluirea nu iti pot fura sufletul, nu iti pot starpi credinta si stinge lumina din priviri. Conducatorii de astazi nu se multumesc sa conduca oameni, mase, nu se multumesc sa aiba mancaruri fine si vile luxoase, ei vor sa ne biciuiasca sufletele. Care este motivul final? Sigur ca, in aparenta, tinand in jug o omenire care se naste, traieste si moare pentru ei, isi asigura o viata nu de regi, dar chiar de Dumnezei aici pe Pamant. Dar asta sa fie totul?


Cat poate trai un om sa se bucure de placerile vietii? Cateva zeci de ani? Planurile lor se intind pe secole, de ce? Pentru urmasi? Ar putea niste oameni atat de egoisti sa se gandeasca la viitorul copiilor lor? Ce stiu ei? Cred oare ca viata este numai una si atunci merita traita din postura unui zeu, caci dupa ea nimic nu mai conteaza? Este putin probabil sa fie atat de naivi, de vreme ce nu vor ca noi sa aflam de puntile spre lumea spirituala. Stiu ei mai multe decat ne inchipuim, care le sunt resorturile? Este intr-adevar o conspiratie sau doar miscare browniana, curs evolutiv firesc, natura umana exacerbata? Crezi ca poti primi raspunsuri la intrebarile astea dintr-o masina luxoasa, cu un telefon performant in mana si cu o vestimentatie la moda pe trup? Poate iti va raspunde fotomodelul de langa tine sau vila cu trei etaje. Ori, cine stie, poate iti va sufla cate ceva despre viata plasticul din cardurile pe care le ai in portofel. Toate tac? Atunci unde e raspunsul? Intr-un Happy Meal cu siguranta nu.
de Alexandru Safta